29 Aralık 2008 Pazartesi

HANGI PROJEKSIYON CIHAZI

-->
**Projeksiyon cihazı satın alma rehberi ?
Eğer bu konuyu takip ediyorsanız Projeksiyon cihazı tanımını yapmayı gereksiz buluyorum.
Hepimizin lise yıllarında hayalin kurduğumuz dev ekranlar evimizin içine girecek kadar ucuz hale geldi sanırım.Düşünsenize CRT teknolojisinden ne kadar para kazandılar.Şimdi ise TeknoSA,Bimeks,gibi teknoloji marketleri bize büyük ekranlar satmak için yoğun bir çaba gösteriyorlar. LCD-PLAZMA konusu ayrıca işlenecek tabiki.Ama daha bilinmeyen yada LCD-PLAZMA Tv nin gölgesinde kalan bir konuyu burada siz katılımcılar ile paylaşmak daha uygun olacak galiba.Bu kadar konuya ısınmanız yeterli olur kanımca ,eğer halen ilginiz kaybolmadıysa (ki bu konular insanları sürekli yeni teknolojiler öğrenmeye itiyor) o zaman okumaya devam edeceksiniz. Başlıca konu başlıklarımız ise
Projeksiyon cihazı alırken nelere dikkat etmeliyiz ?
Projektör ne amaçla kullanılacak?
Projeksiyon cihazında kullanılan teknolojiler ?
Lamba ömrü ne kadar?
Lambanın kalitesi ne olmalı?Nereden alacağım?
Cihazımıza servis yapmak bize ne kazandırır ?
Projeksiyon cihazı alırken hangi tip perde alınmalı ?
Projeksiyon cihazında hangi giriş ve çıkışlar olmalı?
DLP mi LCd mi ,LCOS mu ?
Parlıklık ,Çözünürlük nedir ?
Ansilümen Nedir ?Ne olmalı ?
Bir lüx nedir?
Evet ; Başlamanın Zamanı geldi de geçiyor.
1.ADIM :Projeksiyonu Ne AMAÇLA kullanacağına karar ver !

Projeksiyonları kullanım alanlarına göre üç gruba ayrılarak SINIFLANDIRILIRLAR !

a) Sunum (toplantı,seminer) sistemlerinde kullanılan projeksiyon cihazları (profesyonel tip)
b) Ev sinema sistemlerinde kullanılan cihazlar –ev tipi- (yarı profosyonel tip)
c) Okullarda yani eğitim öğretimde kullanılan cihazlar..
Makale detayında teknik terimleri ve seçim kriterlerini okuyacaksınız !Sabırlı olun ve okuyun eninde sonunda cihazınızı seçmek için bir takım ışıklar yanacak kafanızda !
Önce tanımlar ;
a) Profesyonel cihazlar : Toplantı Salonlarında ,Çok Amaçlı Salonlarda ve Konferans merkezlerinde kullanılan ürün grubudur. Bu amaçla perdeye yansıyan görüntünün her katmanı her detayı çok önemlidir.Renk scalası ,kontrast,aydınlık seviyesi ,keskinlik ölçütü,gibi seviyelerin tatmin edici seviyelerde olması gerekmektedir.Bu amaçlara en uygun projeksiyon tipi yada şöyle demek daha doğru olur ; aradığımız kriterleri %80 oranında sağlayan cihaz tipi DLP projeksiyonlardır.Bir çok yerde LCD de kullanılmaktadır.Genelde 4000 Ansilümenden başlayıp 25000 bin Ansilümene kadar olan cihazlardır .Bu cihazların çözünürlükleri günümüz piyasasında SXGA tipi (1280x1024) ve UXGA tipi(1600x1200) ‘dır.
b) EV Tipi Projeksiyonlar : Kendi evimizde ,evimize en uygun ev sineması sistemini kurmak tahmin ettiğiniz üzere öncelikle hangi kaynaklarım var.Kaç Video input’ umuz var.Analog mu ,dijital mi? Gibi kriterlere bakmak yerinde olacaktır.Görüntü kaynağımız nedir ? *Dijital uydu cihazımız var mı ? (Uyarı: Dijital uydu alıcılarının bir çoğu analog görüntüyü output eder.Dolayısı ile alıcınız ever dijital ama işlenmiş çıkış sinyaliniz analogtur.-scarttan bağlandığınız sürece bu böyledir)
*Ses Sisteminiz orta kalitemi ?
*DVD player ‘yada recorder iniz varmı ?gibi soruları kendimize sormalıyız .
Tabi bunların tamamı kişisel bütçe ile alakalıdır.
Eğer sinema odamızı -Avrupada yaşayan bir ailenin karanlık odası olarak kabul edersek- şu kiterleri baz almamız gerekir ki burada karanlıktan kasıt için şunu notu vermek lazım. : Zifiri karanlık 0 lüx dur.Ay ışığı 1-2 lüx ,ortalama otoyol aydınlatması 10 lüx olarak kabul edilir.Bize evimizde karanlık sinema ortamı için ay ışığı 1-2 lüx yeterlidir hatta idealdir../nereden bulacağım 1 lüxü derseniz : En yakın bakkala ,büfeye,markete gidilir ;boyu 15-20 cm olan rengi beyaz olan standart bir mum alınır ve salonun ücra yerine yakılır.işte size 1 lüx ışık J
Teknik bilgiye devam edelim ;Bu tip cihazlar 700-1000 ansilümen olup çözünürlükleri SVGA (800x600), XGA (1024x768) olup ;SVGA çözünürlük TV, DVD film gibi video kaynaklı media içeriği için idealdir.. XGA çözünürlük ise , PC kaynaklı gösterimler için olmazsa olmaz bir çözünürlük tipidir. Bunun haricinde 16:9 orijinal formatlı projeksiyon ürünleri çözünürlük bakımından 964x644 (W-SVGA) veya 1280x720 (W-XGA) gibi 16:9 çözünürlük oranına sahiptir.
c) Eğitim, öğretim de kullanılacak projeksiyonlar:
Eğitim kurumlarında projeksiyon tercih edilirken daha da ince eleyip sık dokumak gerekiyor.En önemli kriter yine ışık gücü ve parlaklık.Çünkü öğrencilerin dikkatini dağıtmadan operasyonunuzu yapmalısınız.Dolayısı ile ne kadar çok yüksek lümen seçerseniz o kadar daha az karanlık ihtiyacı duyarsınız.Yani tutarda 1000 ansilümen cihazı okulda derslikte açarsanız o zaman 1-2 lüxü tutturmak okulda zor olacak
Ama sadece florasan lambayı kapatayım ve kaliteli bir sunum diyorsanız o zman ideal ölçülerdesiniz demektir.1200-3000 ansilümen arasında cihaz markasına göre LCD mi DLP ,LCOS mu olmasına ;projeksiyon ampül saatlerinide inceledikten sonra , ne kadar ekrana ihtiyacım var (kaça kaç ölçülerde görüntü isteyeceğinizi belirlemek) sorusunu cevaplandırmak kalacak.Ayrıca detaylandıracağım fakat bilmenizde fayda ;projeksiyonun açma açısı dediğimiz detay standar 3 metre uzaklığa göre verilir .En azından ben hep böyle gördüm ve bu detay için mutlaka karar kıldığınız cihazın teknik pdf detayına bakmalısınız .

1 yorum:

Adsız dedi ki...

merhabalar ;

öncelik ile teşekkür ederim bu bilgilere ..umuyoruz devamını yazarsanız..anlatım diliniz çok sade ve anlaşılır..
devamını dikkat le bekliyoruz.

share22